V okolí:

 

Cyklotrasa v Chlumu u Třeboně


Popis trasy:
Nádhernou přírodní trasu téměř bez jakéhokoliv stoupání, klesání a prudkých zatáček, ticho, klid, vůně lesa, cesta ve stínu, malý provoz nabízí asfaltová lesní cyklostezka č. 1010 v úseku od hájovny U Brůdku k hájovně Nová Huť. Celkem rovinatá a bezproblémová cesta lesem, měří 7 km. Dlouhá asfaltová a relativně i široká cesta lesem se klikatí mezi rybníky a vede po absolutní rovině. Dá se po ní dojet až na silničku, která vás zaveze ke Stříbřeckému mostu a k občerstvení u penzionu U Emy Destinnové. Stezka je využívána i pro lesní, dřevařské práce, takže je na mnoha místech znečištěna kamínky, zbytky kůry, šiškami či větvičkami. Nehodí se pro příliš rychlou jízdu, naopak téměř ideální je pro volné rodinné výlety. Zaparkovat lze přímo na odbočce, kousek za městem, 500 metrů za penzionem Petra Voka na zastávce a točně autobusů MHD, výpadovka na Chlum u Třeboně. Jak se tam dostaneme? Od Chlumu jeďte na jih po místní silnici směrem na Klikov, po levé straně minete Purkrabský rybník, za ním vjedete do lesa a po 500 m je možnost omezeného zaparkování na kraji lesa. A hned od tohoto místa vede inline stezka na obě strany (silnice stezku protíná asi v 1/3). Máme možnost se vydat na bruslích buď vlevo (ve směru od Chlumu) a dojedeme k hájovně Nová huť a nebo vpravo a dojedeme k hájovně U Brůdku.

 

 

Třeboňská cyklostezka

Jsme-li v Třeboni, nemusíme jezdit daleko a uvidíme mnoho pěkného. Je ale také dost dobře možné, že se sem už v životě víc nedostaneme, a v tom případě by byla věčná škoda nepodívat se dál. Náš výlet částečně kopíruje naučnou cyklostezku “Okolo Třeboně”, což samo zaručuje, že se něco dovíme a něco spatříme...

Trasa: Třeboň – naučná stezka “Okolo Třeboně” – Chlumské rybníky – Nová řeka – rybník Rožmberk - Třeboň
Délka okruhu: 42 km

Turistický region: Třeboňsko

Lahůdkou na konci je projížďka po hrázi největšího z rybníků. Třeboňsko netřeba příliš vychvalovat, udělá to samo. A co víc: nemusíte mít strach z velkých kopců, pojedeme krajem odvodněných močálů, hory tu chybí.

 

Popis průběhu trasy:

Z náměstí v Třeboni vyjedeme Svinenskou a Novohradskou bránou přes silnici na hráz rybníka Svět. Po hrázi přejedeme k parku, který ukrývá Schwarzenberskou hrobku, kterou si můžeme prohlédnout (v parku je však zakázáno jezdit na kole). Dál pokračujeme po hrázi Opatovického rybníka a využijeme značení cyklistické naučné stezky “Okolo Třeboně” (v následujícím úseku totožné s mtz). Pojedeme skrz lesy, které byly v minulosti, před vybudováním mnoha odvodňovacích stok, jedním velkým močálem. Překřížíme Zlatou stoku a dojedeme na křižovatku s Rajskou cestou, po níž (žtz) se dostaneme k železniční zastávce Chlum u Třeboně.

Silnice na Chlum nás převede mostem přes Lužnici (nad mostem je obávaný jez Pilař, ve kterém skončily životy mnoha vodáků) a po chvíli odbočíme vlevo na křižovatce “Kosky”, abychom projeli krásný úsek po hrázích rybníků Kukla, Nový a Starý Kanclíř a vyjeli v Lutové. Z Lutové jedeme po silnici do Stříbřce a z něho pokračujeme na Starou Hlínu.

300 metrů po proudu Nové řeky od mostu, po kterém ji budeme přejíždět (Stříbřecký most), je památník E. Destinové. Kouzelný je další úsek, kdy silnička vede mezi rybníky Vyšehrad a Stolec, Nový a Starý Vdovec (Vitmanovská soustava rybníků). Ve Staré Hlíně překřížíme (!) hlavní silnici, opustíme cyklistickou naučnou stezku “Okolo Třeboně”, protože si ještě chceme prohlédnout největší z největších rybníků – Rožmberk. Ze Staré Hlíny po mtz k rybníku Hodějov, odtud po žtz k hájovně Smítka a zde doleva po čtz na hráz. Projížďka po hrázi patří k zážitkům, na které se nezapomíná. Z konce hráze pokračujeme rovně, přes železnici a hlavní silnici a dál do obce Přeseka a přes Břilice zpět do Třeboně.

 

V okolí značené cyklostesky nejen po jihočeské krajině, ale i do sousedního Rakouska přes turistický přechod Chlum u Třeboně - Schlag.

 

In-line trasa kolem rybníka Hejtman


Popis trasy:
Stezka vede kolem rybníka Hejtman a je dlouhá 7 km. Rybník Hejtman se nachází v klidných borovicových lesích chráněné krajinné oblasti na Třeboňsku mezi obcemi Staňkov a Chlum u Třeboně. Každý návštěvník si může vychutnávat dostatek soukromí, vůni lesa a čistotu přírody. Vedou zde turistické stezky vhodné jak pro pěší turistiku, tak i pro cyklisty. Lesy v okolí schovávají bohatou nabídku lesních plodů, jako jsou borůvky, ostružiny, brusinky, nebo lesní jahody a samozřejmě houby. Blízko rybníka Hejtman se nachází rekreační areál Atlas. Každá chata disponuje vlastní kuchyňkou a celkovým základním vybavením. K chatám patří i společná sociální zařízení – WC, umývárna a sprchy. Dále zde najdete i dětské hřiště pro zabavení ratolestí, nabízí se možnost posedět večer u ohně nebo si zapůjčit loďku. Navíc přibližně 3 km od Atlasu se nachází hraniční přechod do Rakouska. Pokud máte radši vodu a s ní spojený klid a pohodu, určitě se rádi vykoupete nebo si zarybaříte. Areál je otevřen každoročně od dubna do října.

 

Možnost sportovního rybolovu : Rybník Hejtman (250 m), rybník Staňkovský (3 km), rybník Nový Kanclíř (5 km), chytání i bez rybářského lístku - nutné zakoupení povolenky, např. v prodejně rybářských potřeb, cca 200 m.

 

Koupání rybník Hejtman, Staňkovský.

Možnost stravování v místních kioscích a restauracích (5 minut chůze)

Vzdálenost od : centra 250 m, autobusové zastávky 250 m, vlakového nádraží 5 km

 

 

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

01.01.2013 00:00

Kostel

Kostel NANEBEVZETÍ PANNY MARIE v Chlumu u Třeboně

 

Poutní kostel nechal vystavět hrabě jako dík za ochrannu v situaci, kdy si nad jeho životem brousila kosu smrt.

Chlum u Třeboně leží v kempové oblasti Třeboňské pánve u rybníka Hejtman, 12 km jihovýchodně od Třeboně, 3 km západně od hranic s Rakouskem.

Poutní tradice vychází z události, která se stala tehdejšímu pánovi roku 1737. Když vcházel do hospodářské budovy poblíž nově postaveného zámku, zasypalo jej množství zdiva. Na pomoc se seběhl dav lidí, ale hrabě je ubezpečil, že je všechno v pořádku, neboť nad ním drží ochrannou ruku Panna Maria. Jako poděkování za záchranu nechal na blízkém návrší postavit kostel Nanebevzetí Panny Marie a ustanovil zde kaplana pro potřeby poutníků. K chrámu vede přímo ze zmíněného zámku schodiště. Je nápadný vysokou zvonovitou bání s lucernou vztyčenou nad lodním křížením. Celý interiér je zdoben barokními freskami a na hlavním oltáři je vystavena milostná soška Panny Marie.

Kontakt

Chatky Chlum u Třeboně

Adriana.Snorkova@seznam.cz

Adriana Šnorková
Chelčického 116
Chlum u Třeboně
378 04

606 558 848

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode